Altigran Soares da Silva (Universidade Federal do Amazonas – UFAM)
Ana Carolina Almeida (Universidade do Estado do Rio de Janeiro)
Anderson Ferreira (Universidade Federal de Ouro Preto – UFOP)
Angelo Brayner (Federal University of Ceara – UFC)
Bernadette Loscio (Universidade Federal de Pernambuco – UFPE)
Caetano Traina Júnior (ICMC – USP)
Carmem Hara (Universidade Federal do Paraná – UFPR)
Claudio Campelo (Universidade Federal de Campina Grande – UFCG)
Clodoveu Davis (Universidade Federal de Minas Gerais – UFMG)
Damires Souza (Instituto Federal da Paraíba – IFPB)
Daniel de Oliveira (Universidade Federal Fluminense – UFF)
Daniel Kaster (Universidade Estadual de Londrina – UEL)
Demetrio Mestre (Instituto Federal da Paraíba – IFPB)
Dimas C. Nascimento (Universidade Federal Rural de Pernambuco – UFRPE)
Duncan Ruiz (Pontifícia Universidade Católica do RS – PUCRS)
Eduardo Ogasawara (CEFET/RJ)
Elaine Sousa (University of Sao Paulo)
Flavio Horita (Universidade Federal do ABC)
Giseli Lopes (UFRJ)
Humberto Razente (Universidade Federal de Uberlândia – UFU)
Javam Machado (Federal University of Ceará – UFC)
João B. Rocha-Junior (Universidade Estadual de Feira de Santana – UEFS)
Jonice Oliveira Universidade Federal do Rio de Janeiro (UFRJ)
José Antonio Macêdo (Universidade Federal do Ceará – UFC)
José de Aguiar Moraes Filho (SERPRO)
Karin Becker (Universidade Federal do Rio Grande do Sul – UFRGS)
Kary Ocaña (LNCC)
Kelly Braghetto (IME/USP)
Lívia Ruback (Universidade Federal Rural do Rio de Janeiro – UFRRJ)
Lucas Augusto Carvalho (University of Campinas)
Luciano Barbosa (Universidade Federal de Pernambuco – UFPE)
Marco Antonio Casanova (PUC-Rio)
Marcos Gonçalves (Universidade Federal de Minas Gerais – UFMG)
Maria Camila Nardini Barioni (Universidade Federal de Uberlândia – UFU)
Maxwell Guimarães de Oliveira (Universidade Federal de Campina Grande – UFCG)
Mirela Cazzolato (University of São Paulo)
Renata Galante (Universidade Federal do Rio Grande do Sul – UFRGS)
Renato Fileto (Universidade Federal de Santa Catarina – UFSC)
Ricardo Torres (Norwegian University of Science and Technology – NTNU)
Ronaldo Mello (Universidade Federal de Santa Catarina – UFSC)
Sergio Lifschitz (PUC-Rio)
Sergio Manuel Serra da Cruz (Universidade Federal Rural do Rio de Janeiro – UFRRJ)
Tiago Brasileiro Araújo (IFPE)
Tiago França (UFRRJ)
Valéria C. Times (Universidade Federal de Pernambuco – UFPE)
Vania Vidal (Universidade Federal do Ceará – UFC)
Vaninha Vieira (Universidade Federal da Bahia – UFBA)
Wagner Meira Jr. (UFMG)