SBBD 2020 Program Committee Chairs

Fabio Porto (LNCC, Brazil) – fporto@lncc.br
Daniel de Oliveira (UFF, Brazil) – danielcmo@ic.uff.br

Program Committee members

Agma Traina – Universidade de São Paulo (USP São Carlos)
Alberto Laender – Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG)
Alberto Lerner – University of Fribourg, Germany
Alexandre Plastino – Universidade Federal Fluminense (UFF)
Altigran Soares da Silva – Universidade Federal do Amazonas (UFAM)
Ana Carolina Salgado – Universidade Federal de Pernambuco (UFPE)
Angelo Brayner Federal – Universidade Federal do Ceará (UFC)
Bernadette Loscio – Universidade Federal de Pernambuco (UFPE)
Bernhard Mitschang – Universität Stuttgart, Germany
Caetano Traina Júnior – Universidade de São Paulo (USP/São Carlos)
Carina F. Dorneles – Universidade Federal de Santa Catarina (UFSC)
Carmem Hara – Universidade Federal do Paraná (UFPR)
Celso Hirata – Instituto Tecnológico de Aeronáutica (ITA)
Clodoveu Davis – Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG)
Cristina Ciferri – Universidade de São Paulo (USP/São Carlos)
Damires Souza – Instituto Federal da Paraíba (IFPB)
Daniel Kaster – Universidade Estadual de Londrina (UEL)
Denio Duarte – Universidade Federal da Fronteira Sul (UFFS/Chapecó)
Dimas C. Nascimento – Universidade Federal Rural de Pernambuco (UFRPE)
Duncan Ruiz – Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul (PUCRS)
Edleno Moura – Universidade Federal do Amazonas (UFAM)
Eduardo Borges – Universidade Federal do Rio Grande (FURG)
Eduardo de Almeida – Universidade Federal do Paraná (UFPR)
Eduardo Ogasawara – Centro Federal de Educação Tecnológica (CEFET/RJ)
Elaine Sousa – Universidade de São Paulo (USP)
Flavio Horita – Universidade Federal do ABC (UFABC)
Genoveva Vargas-Solar – French Council on Scientific Research (CNRS)
Humberto Razente – Universidade Federal de Uberlandia (UFU)
Javam Machado – Universidade Federal do Ceará (UFC)
João Eduardo Ferreira – Universidade de São Paulo (IME/USP)
Jonice de Oliveira Sampaio Oliveira – Universidade Federal do Rio de Janeiro (DCC IM/UFRJ)
José Maria Monteiro – Universidade Federal do Ceará (UFC)
José Palazzo Moreira de Oliveira – Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS)
José Antonio Macêdo – Universidade Federal do Ceará (UFC)
Julio dos Reis – Universidade Estadual de Campinas (UNICAMP)
Karin Becker – Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS)
Kelly Braghetto – Universidade de São Paulo (IME/USP)
Khalid Belhajjame – Université Paris Dauphine, France
Leonardo Andrade Ribeiro – Universidade Federal de Goiás (UFG)
Lucas Augusto Carvalho – University of Campinas (UNICAMP)
Luciano Barbosa – Universidade Federal de Pernambuco (UFPE)
Marco Antonio Casanova – Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro (PUC-Rio)
Marcos Bedo – Universidade Federal Fluminense (UFF)
Maria Camila Nardini Barioni – Universidade Federal de Uberlândia (UFU)
Maria Claudia Cavalcanti – Instituto Militar de Engenharia (IME-RJ)
Maristela Holanda – Universidade de Brasília (UNB)
Marta Mattoso – – Universidade Federal do Rio de Janeiro (COPPE/UFRJ)
Mirella Moro – Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG)
Mirian Halfeld-Ferrari – Université d’Orleans – LIFO, France
Pedro Eugenio Rocha Pedreira – Facebook Inc.
Renata Galante – Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS)
Renato Fileto – Universidade Federal de Santa Catarina (UFSC)
Ricardo Torres – Norwegian University of Science and Technology (NTNU)
Ronaldo Mello – Universidade Federal de Santa Catarina (UFSC)
Sergio Lifschitz – Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro (PUC-Rio)
Tiago de Melo – Universidade do Estado do Amazonas (UEA)
Valéria C. Times – Universidade Federal de Pernambuco (UFPE)
Vania Bogorny – Universidade Federal de Santa Catarina (UFSC)
Vania Vidal – Universidade Federal do Ceará (UFC)
Vaninha Vieira – Universidade Federal da Bahia (UFBA)
Vítor Sousa – Snap Inc.
Viviane Moreira – Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS)
Wagner Meira Jr. – Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG)
Zoubida Kedad – Université de Versailles et Saint-Quentin-en-Yvelines (UVSQ), France